sobota 9. februára 2013

Hrachovka

Ale to není jen tak obyčejná hrachovka! (Cítíte tu energii?) K veci. Prosím pekne, toto je moje životné dielo, čo sa týka polievok a kuchyne vôbec. Varila som tú spíčenú polievku dve hodiny (čistého času), ale kľudne môžeme zarátať tých 12 hodín, počas ktorých som hrach nechala odmočiť. Ten bazmek síce napučal, ale rozvariť sa nechcel ani za boha. Nechcite vedieť, čo som tu zažívala. Zato je fakt mega dobrá a ešte aj fotoegnická, no tak čo sa sťažujem.

Potrebujete:
  • sušený hrach (viete, taký ten žltý, alebo jaký, množstvo podľa potreby)
  • klobásu (trocha ľudovej slovesnosti: nevedela čo má robiť od špásu, strčila si medzi nohy klobásu)
  • mrkvu (punk není mrkev!)
  • 3 strúčiky cesnaku
  • korenie: 1ČL čierneho, červená paprika sladká a chilli bajočko, 1ČL curry, majorán tiež bajočko
  • 1 bujónová kocka (z nejakého bujaka)
Postup:

Tak najprv dáte namočiť ten hrach aspoň na 12 hodín, ale to aj tak nepomôže. (Najlepšie jakože na noc, keď budete spať, ne že okolo budete chodiť a znervózňovať ho, to už len z trucu sa s ním nič neudeje.) Mala som hrnček hrachu a 4 hrnčeky vody. No a potom ho v tej istej vode uvaríte - hovoria múdre rady, lenže nikde sa nepíše, že to bude trvať tri milióny rokov. Tak som varila, varila, najprv mi to vykypelo a lialo sa to po sporáku (máme elektrický, tak to hneď aj prihorelo a trošku to iskrilo a vzadu tam je taká nejaká mriežka a asi to natieklo aj tam, nechcem vôbec vedieť, na čo to slúži), potom som to nechala variť poodkryté a ono sa to originál varilo asi hodinu a pol, kým som nestratila trpezlivosť. Jakože niekede v polovici som tam nahádzala ten cesnak (v celku), korenie a bujón, neskôr klobásu a nakoniec mrkvu. A ten hrach bol furt celistvý. Nervy ma už chytali, tak som hľadala mixér, taký ten malý ručný, ktorým sa aj koktaily dobre robia, ale nenašla som ho, len klasický ponorný mixér, takže som pekne vybrala klobásu a mrkvu a jala sa mixovať. Mala som široký hrniec, tak to striekalo na všetky strany, samozrejme hlavne na mňa.Viac menej to pomohlo (viac-menej, lebo ešte stále sú tam kúsky celého hrachu ale už sa na to môžem vyondiať, okrem toho vznikla ne polievka ale kaša, tak som musela zasa pridávať vodu).
Ale viete čo? Je hrozne dobrá. Som na seba hrdá.


4 komentáre:

Unknown povedal(a)...

Teda...nechcem byť drzá, ale čo mám robiť; tomuto ty hovoríš fotogenická polievka? Ja som dnes zedla vietnamské rezance a boli kurvesky dobré.

wicked lady povedal(a)...

ked nechces byt drza, tak nebud!!!

Aranel povedal(a)...

Já stojím za Chantal. Fotogenický to není. Ta klobása prostě vypadá jak... ale věřím, že je to dobrý, hrachovka je moc dobrá.

(Ze zelenýho hrachu by byla asi fotogeničtější, mhm.)

wicked lady povedal(a)...

boha zeny ale ta farba! no nech...je fakt dobra.