nedeľa 19. mája 2013

24-hodinový tvarohový koláč

Presne ten, čo robieva moja mama a čo som piekla ako ukážku slovenskej kuchyne (mlčte!). Je 24-hodinový, čo znamená, že po dopečení by mal 24 hodín odstáť, aby tvaroh pekne vsiakol do cesta a potom je vynikajúci. U nás doma to v skutočnosti znamenalo, že do 24 hodín po ňom nebolo ani stopy. Fotku som ujebala na nete, musíte ma ospravedlniť, ale môj nevyzeral tak reprezentatívne a nemala som so sebou ani foťák.

Potrebujete:
 • 500g polohrubej múky (Weizenmehl, Nemci polohrubú nevedú)
 • 150g práškového cukru (mala som kryštálový)
 • 150g masla
 • 1 prdopeč (prášok do pečiva, víme?)
 • 1 vajčisko (sprdkavené)
 • 1dl mlieka
Plnka:
 • 500g tvarohu (normálneho, ale Nemci majú iba jemný, ide to aj s takým)
 • 1 vanilkový cukor
 • trochu kryštálového (podľa chuti)
 • 1 vajce
 • hrozienka
Postup:

Zo všetkého vypracujeme cesto. Rozdelíme na dve polky, obe vyvaľkáme a jednu dáme na vymastený plech. Na to vykydneme vymiešaný tvaroh a potom to prikryjeme (práve som napísala prYkryjeme, ale nikomu to nepovedzte, už som to opravila) druhou polkou a pekne zlepíme okraje. Bude sa vám to trhať a tvaroh vylievať a budete pri tom nerváčiť, že prečo to nevyzerá, ako keď to robí mama, ale uvidíte, že nakoniec to bude mega dobré (ježišííííí, moja spolubývajúca ZASA pripálila ryžu, v hrnci, ktorý som dnes s námahou vydrhla práškom, zaškrtím ju!!!) a Nemcom to bude chutiť. Aj Španielom a Rusom a Talianom a Peruáncom, proste zmizne za pol hoďky (ako fľaša vodky). Dáte upiecť na 180°C kým nebude hotový (fakt si nepamätám, moja drahá mať tomu hovorí "keď bude ružový" ale ja som nevidela nijaký ružový koláč s výnimkou punčových rezov...tak proste sledujte a čakajte, hlavne ho nenechajte prihorieť, jak moja spolubývajúca) (je tu smrad jak hovado...).


3 komentáre:

Anonymný povedal(a)...

Smutné sľľľľľľľľľľľľľp! S tragicko-dramatickým prízvukom.

wicked lady povedal(a)...

co slllpas, sak povedz mame! ale tento vikend, lebo buduci bude u mna, hahahaaaa

Anonymný povedal(a)...

The articleice Machines introduces:This article about How To Buy Commercial Ice Machines For Restaurant,With the introduction of cutting edge and innovative technologies, a commercial ice machine is no longer a bulky device producing insanitation, consuming a lot ...

If you need more ice Machines infomation about How To Buy Commercial Ice Machines For Restaurant, Click here to find.

With the introduction of cutting ice Machines edge and innovative technologies, a commercial ice machine is no longer a bulky device producing insanitation, consuming a lot of energy, making noise, and taking a lot of time to make the needed supply of ice. As a result of high end technologies, commercial ice machines are able to achieve “being green” the highest levels of energy and water conservation. Now a commercial ice machine can easily produce from 65 pounds to 2,000 pounds of ice cubes in a day. You can find varied shapes of ice cubes such as dice, half dice, octagon, crushed, nugget, and flake.

Commercial ice machines are the standalone units,ice Machines designed to produce large quantities of ice for various commercial purposes. Once installed, these commercial ice makers are pretty automatic and do not need much attention from you or your staff. These factory-made machines consist of a condensing unit and ice-making section that operates as an integrated unit to make ice, an ice bin or a storage unit to store the created ice and a dispensing unit to dispense the ice out of the machine. Many automatic ice machines use moving water to create an improved quality of ice cubes. They work on the principle of “faster the water moves the better the ice quality becomes”. In this process, the air and un-dissolved solids get washed away. This results in pure and clear ice production.

Large amounts of ice are demanded for various purposes in many ice Machines commercial entities such as Restaurants, Bars, Ice Cream Parlors, Bakeries, Country Clubs and Golf Courses. A commercial ice machine is the perfect choice for such places as the large quantity of ice also needs to be a certain quality as well. Automatic commercial ice machines will make plenty of ice of equal size in a short span of time. All you need to do is just start the machine and set the required functions, and leave the rest up to the machine. You will get good quantity of quality ice in a short amount of time. In addition, many commercial ice machines come with a self cleaning function. This will help maintain the quality and quantity if the produced ice while decreasing the time that you and or your staff must spend with the machine.

Keep in mind that there are two varieties of ice machines: air cooled and waterice Machines cooled. Air cooled ice machines use air to disperse the heat, whereas water cooled ice machine uses water to do the same function. Air cooled ice machines use more energy and also are much noisier than water cooled ice machines. However, they are more affordable than water cooled ice machines.

An assorted collection of wonderful, fast and energy efficient commercial ice makers are readilyice Machines available in the market. Various renowned and reliable manufacturers have come up with their unique range of these amazing machines. Numerous models that create different types and sizes of ice are available in the local and online market. A competitive urge of creating more efficient and cost effective ice machines, has left the customers and consumers with a distinctive variety of these units in which to choose.